Praca w zawodzie architekta wnętrz

projektowanie wnętrz

Do zajmowania się profesją architekta wnętrz w zasadzie nie są wymagane studia magisterskie, choć z zasady mogą ono przynieść dużo korzyści. Zmylić może nas troszkę pojęcie „architekt”, ponieważ w przypadku architektury wnętrz nie ma oficjalnego stowarzyszenia zawodowego, które zezwalałoby kandydatowi na podjęcie się wykonywania zawodu.

Teoretycznie więc nawet już niemłoda osoba ze stosownym wyczuciem ma szansę na podjęcie się tej profesji. Choć jak wspomniałam na początku wykształcenie wyższe może być tutaj dużym plusem, gdyż nikt nie pozwoli nam eksperymentować na swoim wnętrzu za swoje pieniądze.

Do spełnienia się w profesji projektanta wnętrz przyda się z grubsza jakiekolwiek edukacja artystyczna, gdyż dużą rolę przywiązuje się do znajomość rysunku oraz grafiki by umieć zaprezentować zleceniodawcy swe pomysły. W zasadzie bez talentu plastycznego nie ma co myśleć o profesjonalnym projektowaniu wnętrz. Do tego na pewno przydałaby się odrobina wiedzy technicznej z zakresu budownictwa, żeby mieć pojęcie o ograniczeniach technologicznych i surowcowych, z którymi będzie trzeba się w codziennej pracy zmierzyć. Ciężko także będzie dać sobie radę bez samochodu, ponieważ ten rodzaj pracy wymaga ciągłych wyjazdów do zleceniodawcy, a zatem konieczne jest dysponowanie prawem jazdy.

Architekt wnętrz powinien świetnie radzić sobie z dopasowaniem barw oraz surowców, nie tylko w tym celu aby je umiejętnie komponować, lecz także by mieć świadomość w jaki sposób łamać zasady.

Wybierając studia wyższe osoba aspirująca do profesji projektanta wnętrz pozna wiele zagadnień tyczących się w głównej mierze historii wzornictwa, estetyki, materiałoznawstwa, malarstwa czy obsługi zaawansowanych programów graficznych. Studia artystyczne są stosunkowo ciężkie oraz kosztowne, a dodatkowo w nie każdym miejscu w kraju można je podjąć.

Również praca w profesji wymaga wielu wyrzeczeń. Zazwyczaj architekci wnętrz prowadzą osobistą działalność gospodarczą (spore obarczenia podatkowe) w elastycznym trybie pracy. To drugie może wydawać się interesujące, lecz w praktyce znaczy to pracę od rana do wieczora, często wyjazdową. Niezbędne jest załatwienie sobie odpowiednich relacji w hurtowniach oraz z podwykonawcami, za których pracę przecież architekt wnętrz jest odpowiedzialny. Jednakże ludzie z prawdziwą pasją gotowi są na sporo wyrzeczeń by robić to co lubią.

Previous Entries Ukryte koszty kredytów Next Entries Skąd się wzięły popularne tradycje świąteczne...