Czy margaryna jest zdrowa?

margarynaByć może wielu z was już tego nie pamięta, ale kiedyś margaryna była u nas uznawana za najgorsze badziewie, coś co nawet nie ma startu do prawdziwego masła. Inna sprawa, że margaryna sprzed kilkudziesięciu lat to nie było to samo co teraz. Pierwsze reklamy zachodnich margaryn w Polsce skupiały się na tym żeby przekonać ludzi do tego, że margaryna nie jest tak ohydna i nie jest smarowidłem dla biedaków. Dziś jest już zupełnie inaczej.

Margaryna to tłuszcz pochodzenia roślinnego. Do jej produkcji używa się płynnych olejów roślinnych (z rzepaku, słonecznika albo innych roślin oleistych), stałych tłuszczów roślinnych nadających jej odpowiedniej konsystencji oraz dodatku wody albo mleka. Takie oleje roślinne są źródłem dość istotnych dla naszego zdrowia kwasów omega-3 i omega-6. Ponadto w margarynie zawarte są rozmaite witaminy, w tym takie, które rozpuszczają się jedynie w tłuszczach a zatem margaryna jest idealną bazą do ich przyswojenia. Dzięki rozmaitym dodatkom oraz mieszance odpowiednich tłuszczów roślinnych można przygotować margaryny, które są znacznie zdrowsze niż zwykłe masło. Takie specjalne margaryny mogą przyczynić się do regulacji poziomu cholesterolu we krwi czego nie można na pewno powiedzieć o maśle, które z reguły przyczynia się właśnie do zwiększenia jego poziomu.

Margaryny dzięki zwartym dodatkom mogą być dobrym składnikiem diety dla osób dbających o zdrowie. Można także prosto regulować zawartość tłuszczu w margarynie choć mniejsza zawartość tłuszczu powoduje iż margaryna jest bardziej wodnista i trudniej ją rozsmarować na kromce chleba (przykleja się do noża).

Margaryny mają szerokie zastosowanie, można użyć ich do smarowania pieczywa, te bardziej stężone do pieczenia ciast, ale również dość dawno pokazały się także specjalne margaryny do smażenia. Wybór należy do ciebie, jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez masła to nie ma sensu cię przekonywać, ja już dawno zastąpiłam masło margaryną, choć bardziej z tego powodu iż masło trudno rozsmarować na chlebie po wyjęciu z lodówki.

Previous Entries Dbaj o zęby nim będzie za późno Next Entries Filmy o prawnikach a rzeczywistość