Boże Narodzenie familijnie

Uważam, że bez wątpliwości Boże Narodzenie można by uznać za najważniejszą w roku uroczystość rodzinną. Wówczas to w rodzinne strony zjeżdżają się wszyscy (albo choć lwia część z nich) członkowie rodziny, którzy większą część roku spędzają w czasami nawet bardzo odległych od domu rejonach kraju albo i świata (jak chociażby studenci czy ludzie pracujący zagranicą). Wszyscy mają okoliczność spotkania się po licznych miesiącach życia w rozłące w trakcie przyozdabiania choinki oraz gotowania uroczystych dań wigilijnych. Drzewko bożonarodzeniowe to kluczowy punkt, wokół którego toczy się w święta życie rodziny. Gromadzimy pod nią podarunki dla bliskich, szopkę bożonarodzeniową (która symbolizuje narodziny Jezusa), często nawet świąteczny stół stawia się w jej bezpośrednim sąsiedztwie.

dekoracjebozonarodzenioweNajistotniejszym dniem Bożego Narodzenia jest (chyba nie ma co do tego obiekcji) Wigilia. Co prawda częstokroć spostrzeżenie pierwszej gwiazdy graniczy z cudem albowiem ta pora roku jest dosyć pochmurna, jednak z reguły kiedy tylko schowa się słońce i zapadnie zmrok wszyscy przystępujemy do wigilijnej wieczerzy. Przełamujemy się opłatkiem po czym zasiadamy do spożywania uroczystej wigilijnej kolacji (dziś mało kto chyba zachowuje tegoż dnia post, jakkolwiek jest to bardzo wskazana praktyka bo wspomaga on radować się smakiem wigilijnych dań). Gdy już zjemy wigilijną kolację wymieniamy się upominkami. Przed północą niektórzy z nas zaczynają wybierać się do kościoła na Pasterkę. Reszta dni przebiega na odwiedzinach u naszych bliskich – rodziny oraz przyjaciół, których niekiedy nie widziało się wiele miesięcy. Składamy sobie życzenia wszystkiego najlepszego oraz odpuszczamy wszystkie uchybienia.

Previous Entries Alkohol może być powodem poważnych problemów Next Entries Kto dziś kupuje rzeczy z motywami religijnymi?